خوشنویسی
تاریخچه خط - نمونه های خطی -شرح حال بزرگان خوشنویسی 
قالب وبلاگ

           حمید عجمی

 

6 سال پيش وقتي آقاي خطاط مشغول اتود زدن كلمه علي (ع) براي سفارش كاري بود، با خطي مواجه شد كه شايد بيشتر از همه خودش را ذوق زده كرد. خطي كه به همين بركت معلي نام گرفت و خالقش را در تاريخ خوشنويسي ايران جاودانه كرد. حالا حميد عجمي 45 ساله، هر جا كه نام خط معلي مي آيد، زنده مي شود و در خطش جان مي گيرد.

آقاي خطاط، بهمن گذشته بيستمين نمايشگاه انفرادي اش را در مركز فرهنگي هنري صبا برپا كرد. بيست نمايشگاهي كه علاوه بر شهرستان ها، در كشورهايي نظير پاريس، آلمان، فيليپين، لبنان، مالزي و ... هم برپا شده است.

خالق معلّي، چهار سال شاگرد استاد خروش و دوازده سال شاگرد استاد اميرخاني بوده و تخصص و شيوه اصلي اش نستعليق است.

با اينكه دلمشغولي اصلي او خط و خوشنويسي است از سال 68 به جرگه گرافيست ها پيوست و از همان سال به بعد مشغول كار گرافيك شده است. كاري كه به گفته خودش بيشتر براي امرار معاش مجبور به انجامش است.

آقاي هنرمند اما، سمت هاي مديريتي بزرگ و كوچكي هم داشته و دارد. مديرعامل مؤسسه فرهنگي هنري فرداست، ناظر هنري مجتمع هنر و ادبيات در خدمت جنگ، مسئول آتليه گرافيك سوره حوزه هنري و مسئول واحد خوشنويسي حوزه هنري. عضو شوراي سياستگذاري مركز طبع و نشر قرآن كريم هم بوده و به تعبير خودش فكر مي كنم باشم . عضو انجمن خوشنويسان ايران، عضو فرهنگستان هنر و عضو شوراي تجسمي حوزه هنري است و در حال حاضر رياست مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري را برعهده دارد.

عجمي، ديپلم تجربي دارد و بدون در نظر گرفتن 114 تابلوي به نمايش درآمده در نمايشگاه، از سال 78 به بعد 55 اثر خلق كرده است. او همچنين 110 تابلوي نقاشيخط با نام مبارك حضرت علي عليه السلام دارد كه هنوز به نمايش درنيامده است.

كارهاي گرافيكي عجمي به قدري زياد است كه خودش هم تعدادشان را نمي داند. تنها 40 طراحي جلد را به خاطر دارد كه بيشتر آنها را با انتشارات نيستان و دوست صميمي اش سيد مهدي شجاعي كار كرده است.

حميد عجمي به گفته خودش مذهبي نيست. مي گويد ريش را به خاطر عهدي كه با امام بسته است، مي گذارد و يك سانتيمتر از مذهب و حقيقتي را كه دم از آن مي زند، با عالم عوض مي كند. خطاطي كه بيشتر كارهايش تصوير نام مبارك علي عليه السلام است، در واكنش به گريزان مذهب بودن بعضي از هنرمندان امروزي، خود را بسيار مذهبي مي داند: علي بن ابيطالب(ع) و فرزندش امام زمان حقيقت عالم امكان هستند. اينها مذهب نيستند، حقيقتي هستند به بزرگي عالم . من هميشه سعي كردم در كارهايم از ساحت يك عالم حقيقي سخن بگويم. كارهاي من اصلاً كارهاي مذهبي نيست. مرام من مرام مهر و محبت است.

وقتي پاي صحبت حميد عجمي مي نشيني، باوري به وسعت عرفان زيباي شيعي مواجه مي شوي كه چاره اي جز عبور از آن نداري. عجمي با صحبت هايش چنان مخاطبش را تحت تأثير قرار مي دهد كه قدرت مديريت زمان از دست مي رود. دنياي زندگي عجمي، دنياي هنرمندي است كه با دوز عرفاني بسيار بالا. عرفاني كه برخلاف عرفان مرسوم اين روزگار، عطر و بوي حب اهل بيت را به همراه دارد. عجمي چنان از اتمسفر وجودي حضرت علي(ع) سخن مي گويد كه تو خود را در آن احساس مي كني. آقاي خطاط و گرافيست، حالا با تسلط به كامپيوتر، معلي را از شيوه سنتي آن خارج كرده تا بار ديگر مهر اثباتي بزند بر قابليت هاي فراوان سبك جديدي كه هنوز همه گير نشده است. او در نمايشگاه بام بهشت ، اولين آثار معلي با استفاده از ابزار را خلق كرده تا علاوه بر نو بودن، نشان دهنده خصوصيات اين خط هم باشد.

حميد عجمي مهر زيبايي دارد كه به صورت برجسته بر همه آثارش نقش بسته. روي اين مهر كه مهر هدايت اله عجمي پدر برادران عجمي است، نوشته شده افوض امري الي الله، عبده هدايت الله . عجمي مي گويد: هرچه دارم از عنايات و بزرگواري ايشان است. اولين بار او بود كه قلم به دستم داد و پس از انديشه ايشان بهره بردم.

عجمي پدرش را صاحب روح بزرگي مي داند كه هم در زمان حيات فرزندانش را هدايت كرد و هم پس از وفات عناياتش شامل حال آنان بوده و هست: طبق وظيفه ام مهر ايشان را پاي كارها مي زنم. اينها كارهاي من نيست، كارهاي ايشان است. خالق معلي، خطاط است. تصويرگر است. گرافيست است. مدير فرهنگي است و در يك كلام هنرمند است. هنرمندي عارف يا عارفي هنرمند .

[ سه شنبه ۱۴ آبان۱۳۸۷ ] [ 18:43 ] [ تیمورنجیبی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

امکانات وب
-